Noční návštěvníci 2
Taky se vám občas stává, že si jdete jen tak sednout večer na zahradu nebo jdete po tmě či k večeru někam ven a uslyšíte známé funění a rachot? Samozřejmě, že to určitě každý z vás zná.
Jedná se o známého hmyzožravce, ježka. S jedním takovým jsem se setkala na zahradě i já, ale jednalo se o poměrně mladého jedince. Dalšího takového jsem poté potkala na chatě. A jelikož mě většinou baví poznávat druhy, nějakou chvíli jsem ani jednomu z nalezenců nedala pokoj.
Na území ČR žijí dva druhy ježků - západní a východní. Já se podle všeho potkala zrovna s ježkem východním.
pravděpodobně ježek východní
pravděpodobně ježek západní
Oba druhy jdou od sebe celkem snadno rozeznat, pokud víme po čem se podívat.
U ježka západního jsou ostny na hřbetní straně stejnoměrně hnědě a světle pruhované a jsou pravidelně uspořádané směrem dozadu. Zbytek těla pokrývá hrubá srst u obou jedinců. Dalším poznávacím znakem můžou být tzv. "brýle", což bývá tmavohnědá kresba nebo maska táhnoucí se od čenichu k očím na jinak poměrně světlé ježkově hlavě. Čím je ježek starší, stávají se "brýle" méně nápadným znakem.
ježek západní
zdroj: http://www.naturfoto.cz/jezek-zapadni-fotografie-18562.html
Oproti ježkovi západnímu má ježek východní zcela jiné uspořádání ostnů a zbarvení. Ostny jsou nestejnoměrně uspořádané a vyrůstají do nejrůznějších stran, tudíž to působí trochu chaoticky. Ani jejich barva není stejnoměrná jak je tomu u ježka západního. Ostny mohou být pruhované i jednobarevné. Ježci východní mívají na břiše bílou náprsenku, mladí jedinci bývají tmavší a starší se vybarvují spíše do šeda. Taktéž "brýle" od čenichu k očím chybí.
ježek východní
zdroj: http://www.naturfoto.cz/jezek-vychodni-fotografie-3001.html
Ježci jsou zpravidla druhové, kteří si nechrání vlastní teritorium (výjimkou jsou samičky připravené k páření). Jsou to samotářské zvířata a i přes to, že se nám zdají pomalí, loudaví a nemotorní, umí být překvapivě pohybliví a rychlí a za jednu noc mohou nějaký ten kilometr ujít. Samozřejmě stejně jako například medvědi spí zimním spánkem.
Jejich jídelníček se skládá z malých živočichů jako jsou žížaly, housenky či slimáci, občas žáby, hraboši, nazmar nenechají ani ptačí vejce a dovedou si poradit i s hadem. Zajímavostí je, že má jejich metabolismus zvýšenou odolnost vůči hadímu jedu.